GATES P144-8MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
Get it by Tuesday, Apr 14
€926.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 3.35" |
| Bore Dia. | 1 3/16" to 3 15/16" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3535 |
| Face Width | 3 3/4" |
| Hub Dia. | 6 14/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 15/16" |
| Min. Bore | 1 3/16" |
| No. Of Grooves | 144 |
| Outside Dia. | 14.383" |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Dia. | 14.437" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7708 Series |
| Suitable For Use With | 85 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 85 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 21-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €372.32 | |
| 36-IDL-SPRK | 8 mm | 3.609" | 3.546" | - | - | - | - | 3.55" | €488.09 | |
| 30-SPK2-IDL | 8 mm | 3.609" | 3 9/16" | - | - | - | - | 3 14/25" | €594.49 | |
| 12-IDL-SPRK | 8 mm | 3 26/125" | 3.145" | - | - | - | - | 3.15" | €367.86 | |
| 8MX-22S-12 | 8 mm | 2.206" | 2.14" | 1/2" to 1" | Steel | Taper Lock | 1" | 2.61" | €126.37 | |
| P22-8MGT-20 | 8 mm | 2.206" | 2.152" | 1/2" to 1 1/8" | Steel | Taper Lock | 1 1/8" | 2 14/25" | €126.78 | |
| 20-SPK2-IDL | 8 mm | 3 26/125" | 3 5/32" | - | - | - | - | 3.15" | €279.75 |
Explore Products
- RIDGID 54112 Rail, Rear 1233
- ZSI-FOSTER BG-KIT-F2 ZSI BG-KIT-F2
- US NETTING BRSN-414-7 Bollard Mounted Loading Dock SBarrier Net, 4 ft Height, 14 ft Width
- MERIT BRASS K602-40 Banded Pipe 45 Deg Elbow, 2-1/2 in, FNPT, 150 lb, 316/316L Stainless Steel, Import
- APOLLO VALVES CX03105 Gear Op Kit, With Chainwheel, Size 16 Inch
- EATON T48M12S3716ES Multi-Use Transformer, Dry Type, 480 VAC Primary, 120 VAC Secondary, 60 Hz, 1-Phase
- CASH VALVE GT11312715 Diaphragm, 3/8 Size, Type B
- TB WOODS BX82 Classical V-Belt, Ethylene, BX Belt Type, 83.8 inch Length, 1 Rib
Explore More
- KEYSHAFT
- Specialty Hand Trucks
- Sanding Cross Pads
- Freight Car Bolts
- Hole Plugs
- Walk-Behind Concrete Saws
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- OIL SAFE Rectangular Paper Content Labels
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Every Angle Connection
- LUMAPRO Flashlight Replacement Lamps, B3 Lamp Shape
- SIEMENS Neutral Lug Kit
- REGAL STI Metric Spiral Point Taps, Plug, HSS, Alcrona
- SCHNEIDER ELECTRIC Communication Modules
- FATH INC Left Hand Detachable Combination Hinges
- APEX-TOOLS Impact Socket Extensions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P144-8MGT-85 Sprocket, 3.35 Inch Belt Width, 85mm Width
€926.57 /unit
