GATES P144-20M-230 Sprocket, 9.06 Inch Belt Width, 230mm Width
Item: AX3YTPModel: P144-20M-230
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 9.06"
Bore Dia. 2 15/16" to 7"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type P
Face Width 9 1/2"
Hub Dia. 14"
Material Cast Iron
Max. Bore 7"
Min. Bore 2 15/16"
No. Of Grooves 144
Outside Dia. 35.922"
Overall Length 10.82"
Pitch 20 mm
Pitch Dia. 36.092"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7882 Series
Suitable For Use With PowerGrip HTD Belts
Type Arm
Width 230 mm