GATES P144-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,121.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pulley |
| Belt Width | 2.17" |
| Bore Dia. | 7/8" to 3 1/4" |
| Bore Type | Taper Lock |
| Bushing Style | Taper Lock |
| Bushing Type | 3020 |
| Face Width | 2 3/4" |
| Hub Dia. | 6 1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Bore | 3 1/4" |
| Min. Bore | 7/8" |
| No. Of Grooves | 144 |
| Outside Dia. | 25.154" |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch Dia. | 25 33/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7711 Series |
| Suitable For Use With | 55 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts |
| Width | 55 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 46.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch Dia. | Outside Dia. | Bore Dia. | Material | Bore Type | Max. Bore | Hub Dia. | Flange Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 37-IDL-SPRK | 5.236" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €721.11 | |
| 20-IDL-SPRK | 5.263" | 5.153" | - | - | - | - | - | 5.15" | €652.82 | |
| 125-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,120.93 | |
| 68-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €894.59 | |
| 14MX-28S-37 | 4 114/125" | 4.8" | 1/2" to 2 1/8" | Cast Iron | Taper Lock | 2 1/8" | 3.61" | 5 2/5" | €248.14 | |
| 90-IDL-SPRK | 5.965" | 5.855" | - | - | - | - | - | 5.86" | €1,008.26 | |
| 14MX-35S-68 | 6.141" | 6.03" | 7/8" to 3 1/4" | Cast Iron | Taper Lock | 3 1/4" | 4.95" | 6.82" | €424.72 |
Explore Products
- GRAINGER 19N881 Barrier Guard, 77.5 Inch Overall Length, 39.75 Inch Overall Height, Yellow
- VERMONT GAGE 141180510 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.8051 Inch Size
- TITAN FASTENERS JDS03012
- MARTIN SPROCKET 16A39 Sprocket, 16B-1 Chain, 39 Teeth, 315.659 mm Pitch Dia., 331.534 mm O.D., Steel
- EATON SVX010A1-4A1B1-CQ Adjustable Frequency Drive, 10HP, NEMA Type 1, 380-500V, EMC H, Ethernet IP
- BRADY M7C-500-423 173228 Label, 1/2 Inch, 1/2 Inch x 50 ft, Polyester, White, 0.003 Inch Label Thick
- GRAINGER 24F.25X4 -12 Flat Bar Stock, 4 Inch x 12 Inch Nominal Size, 0.25 Inch Thick, Cold Finished
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Pull Switch Accessories
- Air Nibblers and Shears
- Stencil Ink
- Door Switches
- Vacuum Anchors
- OIL SAFE Fill Point ID Washers
- ANSELL 74-301 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- TEMPCO NHL Series Duraband Nozzle Band Heaters
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 12/13 mm Tubes
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- ADVANCE TABCO Wall Shelf
- E JAMES & CO Edging Silicone
- VERMONT GAGE Steel X Go/NoGo Reversible Assemblies
- APOLLO VALVES 10-300 Series Hot Water Safety Relief Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P144-14MGT-55 Sprocket, 2.17 Inch Belt Width, 55mm Width
€1,121.38 /unit
