GATES P13-3M-06AL Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 0.24 Inch Belt Width
€34.14 /unit
This product can only be shipped in multiples of 8Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Width | 6/25" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 7/25" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 0.61" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 3/16" |
| No. Of Grooves | 13 |
| Outside Dia. | 0.459" |
| Overall Length | 0.562" |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch Dia. | 0.489" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 6 mm |
Product Variants
Explore Products
- SPEARS VALVES 3301-954P Tee, Socket, 125 PSI, PIP, 27 x 24 Size, PVC
- GRAINGER PK1024-178HH-01 Hex Head Cap Screw, 10-24 Thread Size, PEEK, 1 7/8 In Lg., 1/8 In Head Ht., Not Gr.
- BUSSMANN MV155F1DBS40E Medium Voltage Fuse, 40A, 15.5kVAC
- HUB CITY 0230-03753 Worm Reducer, 3.89 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
- ANVIL 0880001060 4 X 21/2 Grooved X Grooved Copper Concentric Reducer
- WEG 00518ET3P184JM-W22 13469731 Pump Motor, 5 HP, 1800 RPM, 200V, TEFC, 184JM, Footed, Close CoupLED Pump
- MARTIN SPROCKET 60BS14 1 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1 Inch Bore, 3.736 Inch Outside Dia. Steel
- PLAST-O-MATIC EBVC01-100EPT-CP Ball Valve, Electric Actuated, 2-Way, EPDM Seal, CPVC, 1 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Die Grinders
- Tool Lanyards
- Dock Lights
- Automotive Mini Circuit Breakers
- Non-Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
- REVCOR Propeller, 16 inch
- OIL SAFE Stretch Spout Lids
- FERNCO Qwik Ells
- MASTER LOCK Light Duty Lever Lockset
- SMC VALVES C96 Series Tie-Rod Cylinder
- SGS PRO Tree Burs with Radius End
- STRONG HOLD Stationary Wardrobe Cabinets
- LINEMASTER Varior OH Series Foot Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P13-3M-06AL Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 0.24 Inch Belt Width
€34.14 /unit
