GATES P12-5M-15AL Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 0.59 Inch Belt Width
€29.18 /unit
This product can only be shipped in multiples of 9Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Width | 0.59" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.547" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 7/8" |
| Hub Dia. | 0.438" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 12 |
| Outside Dia. | 0.707" |
| Overall Length | 1.031" |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Dia. | 94/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 15 mm |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Number Of Teeth | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1050-5M-15 | Neoprene | 5 mm | - | - | €46.80 | RFQ
|
| 1270-5M-15 | Polychloroprene | - | 254 | - | €41.89 | RFQ
|
| 2000-5M-15 | Polychloroprene | - | 400 | - | €59.28 | RFQ
|
| 285-5M-15 | Polychloroprene | - | 57 | - | €22.15 | RFQ
|
| 375-5M-15 | Neoprene | 5 mm | - | - | €24.67 | RFQ
|
| 400-5M-15 | Neoprene | 5 mm | - | - | €25.46 | RFQ
|
| 425-5M-15 | Neoprene | 5 mm | - | - | €26.29 | RFQ
|
Explore Products
- PARKER BVHP04SSS1N Hydraulic Ball Valve, 6000 PSI Max. Pressure, #4 SAE Port Size, 2-Way/2-Position
- MAG-MATE MRN030X0050X100 Flexible Magnetic Strip, Back, 0.030 x 1/2 Inch Size, 100 Feet Length
- COOPER B-LINE APS-6 Screw Anchor, Plastic
- MAIN FILTER INC. MF0585682 HF35198 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 5.04 Inch Height
- THERMCO GW112H Hydrometer Specific Gravity 0.0005
- CASH VALVE B95DESSSGTS01-D1 Pressure Regulator, 1 Inch Size, 2-20 PSI, Steel, Teflon Seat
- BRADY 7239-4-PK 171336 Pipe Marker, Relief, Yellow, Black, Fits 3/4 to 2 3/8 Inch Pipe OD, 4 Pipe Marker
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan Frames
- Manual Material Lift Accessories
- Variable Frequency Drives
- Positioning and Restraint Lanyards
- Paint Mixers
- LAKELAND Disposable Coveralls
- CONDOR High Visibility Polyester Class 2 Orange Vest
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Heat Treated Alloy Steel
- ACME ELECTRIC WI030 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ACCUFORM SIGNS Universal Waste Label, Polyester
- VULCAN HART Brass Tee
- EDWARDS SIGNALING Hazardous Location LEDs
- POWER DRIVE V-Belt Idler Sheaves
- USA SEALING Polycarbonate Welding Rods
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P12-5M-15AL Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 0.59 Inch Belt Width
€29.18 /unit
