GATES P12-5M-09AL Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 0.35 Inch Belt Width
€26.86 /unit
This product can only be shipped in multiples of 10Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Width | 0.35" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.42" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 7/8" |
| Hub Dia. | 0.438" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 1/4" |
| No. Of Grooves | 12 |
| Outside Dia. | 0.707" |
| Overall Length | 0.796" |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Dia. | 94/125" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 9 mm |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Number Of Teeth | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1050-5M-15 | Neoprene | 5 mm | - | - | €46.80 | RFQ
|
| 1270-5M-15 | Polychloroprene | - | 254 | - | €41.89 | RFQ
|
| 2000-5M-15 | Polychloroprene | - | 400 | - | €59.28 | RFQ
|
| 285-5M-15 | Polychloroprene | - | 57 | - | €22.15 | RFQ
|
| 375-5M-15 | Neoprene | 5 mm | - | - | €24.67 | RFQ
|
| 400-5M-15 | Neoprene | 5 mm | - | - | €25.46 | RFQ
|
| 425-5M-15 | Neoprene | 5 mm | - | - | €26.29 | RFQ
|
Explore Products
- INA IR40X45X20-XL Inner Ring, 40 mm Bore, 45 mm OD, 20 mm Overall Width, Alloy Steel
- NIBCO NJ93H05 S-595-Y-66 Three Piece Ball Valve, Female Solder Cup, 3/8 Inch Size, Stainless Steel Trim, Bronze
- BALDOR / DODGE 120111 SD X 42MM KW SD X 42MM Keyway QD Bushing
- APOLLO VALVES 70B1474764 Ball Valve, 1-1/2 Inch NPT, Bronze
- PALMGREN 9683366 Replacement Blade, 1 x 156 Inch Size, 5-8 Thread Per Inch, Bi-Metal
- VERMONT GAGE 141129140 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2914 Inch Size
- PIP 34-824/L Hand Protection Seamless Glove Coated, L, Pink, Dozen
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPTM235SA-12LA 120540 Single Profile Thread Mill, Carbide Altin, 0.235 Dia, 4 Flutes, 1/4 Shank Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Force Gauges
- Welding Nozzles
- Window Insulation Kits
- Hydraulic Metric Cylinders
- Hinged Safety Interlock Switches
- XTEND & CLIMB Platform Stepladder
- RINGERS GLOVES R-267 Heavy Duty Oil Resistant Impact Gloves
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Deep
- CHICAGO PNEUMATIC CP3850 Series Angle Wheel Grinders
- ANVIL AS3025 Series Post Bases
- ANVIL Light Duty Hanger Supports
- REGAL Cobalt End Mills, 60 Deg. High Spiral, Single End, HSS, CC, 3 Flutes, Tin
- REGAL Metric End Mills, Single End, 4 Flutes, HSS, CC, TiCN
- CONDOR Sticky Surface Floor Mats
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P12-5M-09AL Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 0.35 Inch Belt Width
€26.86 /unit
