GATES P112-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width | AX3TBT
GATES P112-8MGT-30 Sprocket, 1.18 Inch Belt Width, 30mm Width
Item: AX3TBTModel: P112-8MGT-30
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.18"
Bore Dia. 1/2" to 2 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 2517
Face Width 1 1/2"
Finish Black Oxide
Hub Dia. 4 7/8"
Material Gray Iron
Max. Bore 2 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 112
Outside Dia. 11.181"
Overall Length 1 3/4"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 11.229"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7708 Series
Suitable For Use With 30 mm W Power Grip GT3 And Power Grip GT2 Belts
Width 30 mm