GATES P112-20M-290 Sprocket, 11.42 Inch Belt Width, 290mm Width
Item: AX4HCJModel: P112-20M-290
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 11.42"
Bore Dia. 2 15/16" to 7"
Bore Type QD
Bushing Style Quick Disconnect
Bushing Type P
Face Width 12"
Hub Dia. 12"
Material Cast Iron
Max. Bore 7"
Min. Bore 2 15/16"
No. Of Grooves 112
Outside Dia. 27.901"
Overall Length 10.07"
Pitch 20 mm
Pitch Dia. 28.071"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7882 Series
Suitable For Use With PowerGrip HTD Belts
Type Web
Width 290 mm