GATES P11-3M-09AL Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 0.35 Inch Belt Width
€32.79 /unit
This product can only be shipped in multiples of 8Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Width | 0.35" |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 2/5" |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Dia. | 0.53" |
| Material | Aluminum |
| Max. Bore | 1/8" |
| No. Of Grooves | 11 |
| Outside Dia. | 0.384" |
| Overall Length | 86/125" |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch Dia. | 0.414" |
| Rim Speed | 6500 FPM |
| Rim Speed (mps) | 33.02 mps |
| Series | 7882 Series |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width | 9 mm |
Product Variants
Explore Products
- WRIGHT TOOL 1852 Striking Face Box Wrench, Heavy Duty, Straight Handle, 12 Point, 1-5/8 Inch Size
- OSG 952-6250-60 Inverted Cone Bur, Inverted Cone, SN-6, Single Cut, 16 x 19 mm Head, 6 mm Shank
- STEARNS BRAKES 108202202FNF Brake, NEMA4 575VAC
- APPROVED VENDOR U51000.043.0300 Hex Head Cap Screw, 7/16 In - 14 Thread Size, SS, 3 In Lg.
- EATON SVX020A2-2A1N1-CQ Adjustable Frequency Drive, 20HP, NEMA Type 12, 208-230V, EMC H, No Brake Chopper
- GOULD & GOODRICH INC. F/LB59-46WBR Duty Belt, 46 Inch, 2 1/4 Inch Width, Black Weave, Leather, Basketweave
- CLEVELAND C11905 2222 Jobber Length Drill Bit, 11.50 mm Size, 94.00 mm Flute Length
- APPLETON ELECTRIC AMLHL3CG7BHFS Amled High Lumen Floodlight, 38K Lumens
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Flowmeters
- Square Flange Pool Pump Motors
- Pipe Extractors
- Vacuum Pressure Switches
- Soldering Iron Testers
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, Socket Weld
- FABENCO R Series Bolt-on Self-Closing Industrial Safety Gates
- MCR SAFETY RT1 Series Foam Lined Safety Glasses
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300 Series Midwest Sight Flow Indicators
- FLAMBEAU Compartment Box
- VERMONT GAGE Class X NoGo Reversible Assemblies, Red Cap
- EATON Motor Control Timer Modules
- CONDOR Coated Gloves, Palm Dipped, Latex, Kevlar, 10 Gauge
- KRYTOX GPL 215 Series Extreme Pressure Grade Grease
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES P11-3M-09AL Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 0.35 Inch Belt Width
€32.79 /unit
