GATES 960-8MGT-50 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 120 Teeth | BG3TTN
GATES 960-8MGT-50 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 120 Teeth
Item: BG3TTNModel: 960-8MGT-50
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.22"
Belt Width 50 mm
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 0.129" , 5.59 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 248°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Teeth 120
Pitch 0.315"
Pitch Length 37 4/5"
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9356 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive Yes
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile GT
Width 1.969"