GATES 8MX-34S-36 Sprocket, 1.42 Inch Belt Width, 36mm Width | AX3VWF
GATES 8MX-34S-36 Sprocket, 1.42 Inch Belt Width, 36mm Width
Item: AX3VWFModel: 8MX-34S-36
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 1.42"
Bore Dia. 1/2" to 1 11/16"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 1610
Face Width 1.86"
Flange Dia. 3.81"
Hub Dia. 2.65"
Material Ductile Iron
Max. Bore 1 11/16"
Min. Bore 1/2"
No. Of Grooves 34
Outside Dia. 3.346"
Pitch 8 mm
Pitch Dia. 3.409"
Series 7718 Series
Suitable For Use With 36 mm W Poly Chain Belt
Width 36 mm