GATES 8MGT-960-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 120 Teeth | BG6HGQ
GATES 8MGT-960-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 120 Teeth
Item: BG6HGQModel: 8MGT-960-21
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Belt Section Size 8m
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 960 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 120
Outer Length 960 mm
Pitch 0.315"
Pitch Length 37 4/5"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 0.827"