GATES 8MGT-800-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 100 Teeth | BG4XZG
GATES 8MGT-800-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 100 Teeth
Item: BG4XZGModel: 8MGT-800-62
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135" , 5.9 mm
Length 800 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 100
Pitch 0.315"
Pitch Length 31 1/2"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 2.441"