GATES 8MGT-640-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 80 Teeth | BG4YKF
GATES 8MGT-640-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 80 Teeth
Item: BG4YKFModel: 8MGT-640-62
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Belt Section 8m
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 640 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 80
Pitch 0.315"
Pitch Length 25 1/5"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 2.441"