GATES 8MGT-640-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 80 Teeth | BG4PQB
GATES 8MGT-640-21 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 80 Teeth
Item: BG4PQBModel: 8MGT-640-21
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 3
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Color Blue
End Endless
Fabric Material Nylon
Height 0.135" , 5.9 mm
Length 640 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 80
Pitch 0.315"
Pitch Length 25 1/5"
Reinforced Material Carbon
Section Size 8M
Series 9274 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab Poly Chain GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 0.827"