GATES 8MGT-3048-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 381 Teeth | BG6HGR
GATES 8MGT-3048-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 381 Teeth
Item: BG6HGRModel: 8MGT-3048-62
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Color Blue
End Endless
Fabric Material Nylon
Height 0.135" , 5.9 mm
Length 3048 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 381
Pitch 0.315"
Pitch - Timing Belts 8 mm
Pitch Length 120"
Reinforced Material Carbon
Section Size 8M
Series 9274 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab Poly Chain GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 2.441"