GATES 8MGT-2840-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 355 Teeth | BG4VMD
GATES 8MGT-2840-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 355 Teeth
Item: BG4VMDModel: 8MGT-2840-62
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 2840 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 355
Pitch 0.315"
Pitch Length 111.81"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 2.441"