GATES 8MGT-2800-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 350 Teeth | BG4QZT
GATES 8MGT-2800-62 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 350 Teeth
Item: BG4QZTModel: 8MGT-2800-62
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 2800 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 350
Pitch 0.315"
Pitch Length 110 6/25"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 2.441"