GATES 8MGT-1440-62 Round Tooth Timing Belt | BG4ABD
GATES 8MGT-1440-62 Round Tooth Timing Belt
Item: BG4ABDModel: 8MGT-1440-62
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 5.9 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 180
Overall Length 1440 mm
Pitch 8 mm
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 2 11/25" , 62 mm