GATES 8MGT-1040-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 130 Teeth | BG3TUN
GATES 8MGT-1040-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 130 Teeth
Item: BG3TUNModel: 8MGT-1040-36
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Fabric Material Nylon
Height 0.135" , 5.9 mm
Length 1040 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 130
Pitch 0.315"
Pitch Length 40.95"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 1.417"