GATES 8MGT-1000-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 125 Teeth | BG6LDV
GATES 8MGT-1000-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 125 Teeth
Item: BG6LDVModel: 8MGT-1000-12
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 4
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Color Blue
End Endless
Fabric Material Nylon
Height 0.135" , 5.9 mm
Length 1000 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 125
Pitch 0.315"
Pitch Length 39.37"
Reinforced Material Carbon
Section Size 8M
Series 9274 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab Poly Chain GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"