GATES 800-8MGT-20 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 100 Teeth | BG4RQM
GATES 800-8MGT-20 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 100 Teeth
Item: BG4RQMModel: 800-8MGT-20
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 5
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.22"
Belt Width 20 mm
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 0.129" , 5.59 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 248°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Teeth 100
Pitch 0.315"
Pitch Length 31 1/2"
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9356 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive Yes
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile GT
Width 0.787"