GATES 640-8MGT-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 80 Teeth | BG6KKM
GATES 640-8MGT-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 80 Teeth
Item: BG6KKMModel: 640-8MGT-12
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 9
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.22"
Belt Width 12 mm
Fabric Material Nylon Teeth
Height 0.129" , 5.59 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 248°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Teeth 80
Pitch 0.315"
Pitch - Timing Belts 8 mm
Pitch Length 25 1/5"
Pitch Length - Timing Belts 640 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9356 Series
Standard Width Yes
Static Conductive Yes
Tooth Height 0.13"