GATES 55-SPK2-IDL Idler Sprocket, 2.16 Inch Belt Width, 55mm Width | AX3RUE
GATES 55-SPK2-IDL Idler Sprocket, 2.16 Inch Belt Width, 55mm Width
Item: AX3RUEModel: 55-SPK2-IDL
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
B 3.38"
Bearing No 6310
Belt Width 2 4/25"
Bushing Style Taper Lock
C 14/25"
D 3.33"
E 2 1/4"
Face Width 3 5/16"
Flange Dia. 5.86"
G 1"
Hub Dia. 4 7/8"
J 4.34"
No. Of Teeth 34
Outside Dia. 5 55/64"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 5.965"
Series 7720 Series
Suitable For Use With 14 mm Pitch Belt
Thread Size 1"-14
Width 55 mm