GATES 384-8MGT-30 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 48 Teeth
Item: AN7HNHModel: 384-8MGT-30
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 5
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.22"
Belt Width 30 mm
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 0.129" , 5.59 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 248°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Teeth 48
Pitch 0.315"
Pitch - Timing Belts 8 mm
Pitch Length 15 3/25"
Pitch Length - Timing Belts 384 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9356 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive Yes
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile GT
Width 1.181"