GATES 3800-5M-09 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 760 Teeth | BG3PVL
GATES 3800-5M-09 Round Tooth Timing Belt, 5mm Pitch, 760 Teeth
Item: BG3PVLModel: 3800-5M-09
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 3
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.15"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
No. Of Teeth 760
Pitch 5 mm
Pitch - Timing Belts 5 mm
Pitch Length 149.61"
Pitch Length - Timing Belts 3800 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 5M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 2/25"
Tooth Profile Curved
Top Width 9 mm
Width 0.35" , 9 mm