GATES 3600-8MGT-30 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 450 Teeth
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height | 0.22" |
| Belt Width | 30 mm |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Height | 0.129" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 248°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| No. Of Teeth | 450 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 141.73" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9356 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | Yes |
| Tooth Height | 0.13" |
| Tooth Profile | GT |
| Width | 1.18" |