GATES 3500-14MGT-40F Round Tooth Timing Belt, 0.551 Inch Pitch, 250 Teeth | BG6KKF
GATES 3500-14MGT-40F Round Tooth Timing Belt, 0.551 Inch Pitch, 250 Teeth
Item: BG6KKFModel: 3500-14MGT-40F
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.39"
Belt Width 40 mm
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 0.23" , 9.91 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 248°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Teeth 250
Pitch 0.551"
Pitch - Timing Belts 14 mm
Pitch Length 137 4/5"
Pitch Length - Timing Belts 3500 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 14M
Series 9356 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive Yes
Tooth Profile GT
Width 1.575"