GATES 348-3MGT-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 56 Teeth
Item: BG6TTHModel: 348-3MGT-15
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 13
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.1"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
Max. Temp. 212°F
Min. Temp. -22°F
No. Of Teeth 116
Pitch 3 mm
Pitch - Timing Belts 3 mm
Pitch Length - Timing Belts 348 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 3M
Series 9400 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile GT
Top Width 15 mm
Width 0.59" , 15 mm