GATES 330XL037 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 165 Teeth
Item: AK6KPMModel: 330XL037
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 17
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.09"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 2.29 mm
Material Neoprene
Min. Pulley Dia. 0.62"
No. Of Teeth 165
Pitch 1/5"
Pitch Length 33"
Reinforced Material Fiberglass
Section Size XL
Series 9257 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile Trapezoidal
Type Extra Light
Width 0.37"