GATES 3/5VX1120 Cogged V-Belt, 112 Inch Outside Length
Item: AK4PARModel: 3/5VX1120
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item V-Belt
Angle 42°
Belt Back Side Smooth
Belt Inside Notched
Cogged Yes
Color Black
Construction Bandless
Cord Material Polyester
Depth 35/64"
Effective Length 111.78"
Material EPDM
Min. Pulley Dia. 7.958"
No. Of Ribs 3
Outer Length 111.78"
Outside Length 112" , 2839 mm
Reinforced Material Flex Bonded Polyester
Section Size 5VX
Series 9389 Series
Sided Single Sided
Static Conductive No
Temp. Range -60°F to +250°F
Thickness 0.55"