GATES 255-3MGT-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 85 Teeth
Item: BG6JEDModel: 255-3MGT-15
In Stock
This product can only be shipped in multiples of 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.1"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
Max. Temp. 212°F
Min. Temp. -22°F
No. Of Teeth 85
Pitch 3 mm
Pitch Length 10 1/25"
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 3M
Series 9400 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile GT
Width 0.59" , 15 mm