GATES 2061-3MGT-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 111 Teeth | BG3RCV
GATES 2061-3MGT-15 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 111 Teeth
Item: BG3RCVModel: 2061-3MGT-15
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 4
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.1"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
Max. Temp. 212°F
Min. Temp. -22°F
No. Of Teeth 687
Pitch 3 mm
Pitch - Timing Belts 3 mm
Pitch Length - Timing Belts 2061 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 3M
Series 9400 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile GT
Top Width 15 mm
Width 0.59" , 15 mm