GATES 1600-8MGT-30 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 200 Teeth | BG4HPH
GATES 1600-8MGT-30 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 200 Teeth
Item: BG4HPHModel: 1600-8MGT-30
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.22"
Belt Width 30 mm
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Height 0.129" , 5.59 mm
Material Neoprene
Max. Temp. 248°F
Min. Temp. -40°F
No. Of Teeth 200
Pitch 0.315"
Pitch Length 62.99"
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9356 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive Yes
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile GT
Width 1.181"