GATES 1587-3MGT-06 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 529 Teeth | BG4UYP
GATES 1587-3MGT-06 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 529 Teeth
Item: BG4UYPModel: 1587-3MGT-06
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 12
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.1"
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
Max. Temp. 212°F
Min. Temp. -22°F
No. Of Teeth 529
Pitch 3 mm
Pitch - Timing Belts 3 mm
Pitch Length 62 12/25"
Pitch Length - Timing Belts 1587 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 3M
Series 9400 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Tooth Height 0.05"
Tooth Profile GT
Top Width 6 mm
Width 6 mm , 6/25"