FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height | 0.22" |
| Belt Width | 12 mm |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Height | 0.129" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 248°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| No. Of Teeth | 198 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 62 9/25" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9356 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | Yes |
| Tooth Height | 0.13" |
| Tooth Profile | GT |
| Width | 59/125" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8MGT-2600-12 | Polyurethane | - | - | 325 | €112.46 | RFQ
|
| 8MGT-3280-36 | Polyurethane | 0.315" | 129.13" | - | €402.52 | RFQ
|
| 8MGT-3280-62 | Polyurethane | - | - | 410 | €728.33 | RFQ
|
| 8MGT-4400-62 | Polyurethane | - | - | - | €888.26 | RFQ
|
| 8MGT-352-12 | Polyurethane | 0.315" | 13.86" | - | €30.38 | RFQ
|
| 8MGT-456-21 | Polyurethane | - | - | 57 | €52.99 | RFQ
|
| 8MGT-248-12 | Polyurethane | - | - | - | €21.82 | RFQ
|
Explore Products
- BRADY MC-1500-595-BL-WT Continuous Label Roll Cartridge, 1 1/2 Inch X 25 Ft, Vinyl, White On Blue, Outdoor
- EATON RGC320036ZGE Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsig Trip, 3-Pole, 2000A, 600 Vac, Line And Load
- MAIN FILTER INC. MF0585080 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 5.11 Inch Height
- RIDGID 22643 Pin, Wheel
- REGAL 050956AM25 End Mill With Tin Coated, Single End, 1/4 Inch Dia., 2-7/16 Inch Length, 4 Flutes
- J.W. WINCO 41-40-1/2X13-100-B0-SK Leveling Foot, 1/2 Inch-13, 3.94 Inch Size Bolt Length, Stainless Steel, Plain
- VERMONT GAGE 111350250 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.5025 Inch Size
- TENNSCO ZM7-4224A-5PD Shelving Add-On Unit, 42 x 24 x 84 Inch Size, Perforated Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Mobile Bin Carts
- Forklift Booms
- Bird Screens
- Electromagnetic Lock Accessories
- Cell Research Equipment Accessories
- CONDOR Cold Condition Insulated Gloves, Hi Visibility Orange
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- ANSELL 11-727 Hyflex Ultralight Abrasion Resistant Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 722 Ductile Iron Triple Duty Control Check Valves
- VULCAN HART Controllers
- BENCHMARK SCIENTIFIC Accuris Series Qmax cDNA Synthesis Kit
- EATON Power Xpert Series Branch Circuit Monitor Cables
- REMCO 24 Inch Brooms, Soft
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 1584-8MGT-12 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 198 Teeth
€52.22 /unit
