GATES 158-2MGT-06 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 188 Teeth
€6.92 /unit
This product can only be shipped in multiples of 38Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height | 0.06" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 212°F |
| Min. Temp. | -22°F |
| No. Of Teeth | 79 |
| Pitch | 2 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 2M |
| Series | 9400 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Tooth Height | 0.03" |
| Tooth Profile | GT |
| Width | 6 mm , 6/25" |
Product Variants
| Model | Material | Number Of Teeth | Pitch | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| 220-2MGT-04 | - | - | - | €5.23 | RFQ
|
| 100-2MGT-04 | Polychloroprene | 50 | - | €4.52 | RFQ
|
| 134-2MGT-06 | Neoprene | - | 2 mm | €6.76 | RFQ
|
| 168-2MGT-06 | - | - | - | €6.92 | RFQ
|
| 406-2MGT-06 | - | - | - | €8.80 | RFQ
|
| 166-2MGT-06 | - | - | - | €6.92 | RFQ
|
| 186-2MGT-09 | Neoprene | - | 2 mm | €9.50 | RFQ
|
Explore Products
- BALDOR / DODGE 20Q07R56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
- WESCO 240128 DM-800-MDT-HR Manual Drum Tilter
- HOFFMAN P2PSM66 32595 Full Subpanel, Side Mounted, Fits 600 x 600mm Size Frame, White
- MASTER LOCK 3KALHRED Laminated Steel Safety Padlock, 1 9/16 Inch Wide, 2Inch Tall Shackle, Keyed Alike, Red
- ADB HOIST RINGS MFG. 71184 Offset Hex Key, 1/2 Inch Size
- HONEYWELL VGC-3/8-GS/120FT Vertical Systems, Trailing, Steel, Auto, 120 ft Lengthifeline Length, 310 lb Capacity
- SLOAN 3781691 139-2.4-9-3/4-LDIM Water Closet Squat Toilet Flushometer, Manual, 2.4 gpf, RB Finish, Top Spud, Single Flush
Explore More
- KEYSHAFT
- Drum Pump Motors
- Food Storage Shelving
- Dock Lights
- Knurling Tool Accessories
- Floor Sander Accessories
- CONDOR Polyester/Cotton Knit Gloves
- IRONCLAD Summit Reflective Gloves
- DESTACO 604 Series Straight Line Action Clamps
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 316 Stainless Steel Element
- DWYER INSTRUMENTS DPG-100 Series Digital Pressure Gages
- WATTS LFU5B Series Water Pressure Reducing Valves
- DAYTON Contactors
- BOSTON GEAR Yokes
- REGAL Taper Pipe Spiral Flute Taps, NPT, HSS, Nitride & Steam Oxide
- 3M Disposable Respirators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 158-2MGT-06 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 188 Teeth
€6.92 /unit
