FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height | 0.1" |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 212°F |
| Min. Temp. | -22°F |
| No. Of Teeth | 512 |
| Pitch | 3 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 3M |
| Series | 9400 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Tooth Height | 0.05" |
| Tooth Profile | GT |
| Width | 0.35" , 9 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pitch | Material | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| 291-3MGT-09 | 3 mm | Neoprene | - | €12.35 | RFQ
|
| 360-3MGT-15 | 3 mm | Neoprene | - | €22.06 | RFQ
|
| 480-3MGT-09 | - | - | - | €14.70 | RFQ
|
| 483-3MGT-09 | 3 mm | Neoprene | - | €15.06 | RFQ
|
| 600-3MGT-15 | 3 mm | Neoprene | - | €31.62 | |
| 357-3MGT-06 | 3 mm | Neoprene | - | €9.91 | RFQ
|
| 357-3MGT-15 | 3 mm | Neoprene | - | €22.06 | RFQ
|
Explore Products
- BALDOR / DODGE 059848 P2B-DL-104-NL Concentric Clamp Collar Bearing, Shaft Size 1.25 Inch, Bore Round, Steel
- SPARTAN SCIENTIFIC 3585-020-9236B Solenoid Valve 1/2 Inch 24vac Buna N
- MERSEN FERRAZ ATDR6 Fuse Atdr 6 Amp 600vac 1p
- MARTIN SPROCKET 100A27 Sprocket, 100 Chain, 27 Teeth, 10.767 Inch Pitch Dia., 11.444 Inch O.D., Steel
- UNGER MM400 Wet Flat Mop 16 Inch Green Cut End
- VERMONT GAGE 141189170 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.8917 Inch Size
- CLE-LINE C26139 Positive Rake Tooth, 1-1/4X0.042 5/7T
- GRAINGER O1764126 Oil Hard Flat Stock, Steel, 36 Inch Length, 1/2 Inch Width, 7/64 Inch Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Grinders
- Cordless Cable Cutters
- Lockout Centers and Stations
- Condiment Self-Serve Centers
- Hard Wired GFCI
- MEMPHIS GLOVE Cut Pro Kevlar/Steel Shell Cut Resistant Work Gloves, 13 Gauge
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Yellow
- LITTLE GIANT LADDERS Flip-N-Lite Aluminum Stepladders
- THOMAS PUMPS Articulated Piston Pumps/Compressors
- BUSSMANN Class RK5 Fuses: Series FRS-R-ID
- ALLEGRO SAFETY O Rings
- COOPER B-LINE Runway Support Brackets
- COOPER B-LINE B634 Series Single Channel Adjustable Braces
- PROTO Impact Socket, 8 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 1536-3MGT-09 Round Tooth Timing Belt, 3mm Pitch, 137 Teeth
€35.72 /unit
