GATES 1512-8MGT-20 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 189 Teeth
€71.51 /unit
This product can only be shipped in multiples of 3Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height | 0.22" |
| Belt Width | 20 mm |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Height | 0.129" |
| Material | Neoprene |
| Max. Temp. | 248°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| No. Of Teeth | 189 |
| Pitch | 0.315" |
| Pitch Length | 59.53" |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section Size | 8M |
| Series | 9356 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | Yes |
| Tooth Height | 0.13" |
| Tooth Profile | GT |
| Width | 0.787" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8MGT-2600-12 | Polyurethane | - | - | 325 | €112.46 | RFQ
|
| 8MGT-3280-36 | Polyurethane | 0.315" | 129.13" | - | €402.52 | RFQ
|
| 8MGT-3280-62 | Polyurethane | - | - | 410 | €728.33 | RFQ
|
| 8MGT-4400-62 | Polyurethane | - | - | - | €888.26 | RFQ
|
| 8MGT-352-12 | Polyurethane | 0.315" | 13.86" | - | €30.38 | RFQ
|
| 8MGT-456-21 | Polyurethane | - | - | 57 | €52.99 | RFQ
|
| 8MGT-248-12 | Polyurethane | - | - | - | €21.82 | RFQ
|
Explore Products
- MIP TOOLS 2300391 Strapping Seal, Push, 1 1/4 Inch Size, Steel
- COXREELS 1660-2220-AB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 165 Feet Length
- CASH VALVE CP-ZABS044ZH-01E6 Pilot Valve, 1/4 Inch Size, Bronze, 4.4-1 Ratio, 200-600 PSI
- SIEVERT 3347-91 Burner Medium Soft Flame
- TITAN FASTENERS BEL07072
- AIRMASTER FAN 21722 24M-1/2MX Air Blaster, Direct Drive, Medium Stand, 1 Phase, Propeller Diameter 24 Inch
- REGAL 051507AM94 End Mill With Alcrona Coated, Single End, 5/8 Inch Dia., 3-3/8 Inch Length, 3 Flutes
- E JAMES & CO 2850-3/8XTAPE Rubber Silicone 3/8 Inch Thick 2 x 36 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Plugs and Receptacles
- Hats
- Air Powered Confined Space Fans and Blowers
- Manual Diaphragm Valves
- Electronic Motor Starters
- ANSELL 37-185 Alphatec Solvex Elbow Length Chemical Gloves
- KEO Center Reamers, 4-Flute
- ACCURIDE SS5321 Series Heavy Duty Over Travel Slides
- ANVIL 026G Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps
- SCHNEIDER ELECTRIC Non-Reversing IEC Magnetic Contactors
- APPROVED VENDOR Tune Up Kit
- NORTON ABRASIVES 5SG SG CA Toolroom Wheels, Type 01
- BUSSMANN 5 x 20mm GMA Series Glass Fast-Acting Tube Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 1512-8MGT-20 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 189 Teeth
€71.51 /unit
