GATES 14MX-40S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width | AX4FUU
GATES 14MX-40S-90 Sprocket, 3.54 Inch Belt Width, 90mm Width
Item: AX4FUUModel: 14MX-40S-90
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pulley
Belt Width 3.54"
Bore Dia. 7/8" to 3 1/4"
Bore Type Taper Lock
Bushing Style Taper Lock
Bushing Type 3020
Face Width 4 1/5"
Flange Dia. 7 13/25"
Hub Dia. 5.54"
Material Cast Iron
Max. Bore 3 1/4"
Min. Bore 7/8"
No. Of Grooves 40
Outside Dia. 6.91"
Pitch 14 mm
Pitch Dia. 7.018"
Rim Speed 6500 FPM
Rim Speed (mps) 33.02 mps
Series 7719 Series
Suitable For Use With 90 mm W Poly Chain Belt
Width 90 mm