GATES 14MGT-3920-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 280 Teeth
€2,230.50 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 3920 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 280 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 154.33" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 3.543" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0714932 HP190L925MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.66 Inch Height
- LINN GEAR 80-2tlb48 Double Strand Sprocket, 80 Chain, 15.290 Inch Pitch Diameter, 3020 Bushing
- SPEEDAIRE 5UZD3 Air Cylinder 14-1/2 Inch Stroke 20 Inch Length
- REGAL 071303MS Spiral Point Tap, #10-24 NC, H3 Limit, 3 Flutes, Plug, Bright
- OETIKER 15500035 0545.0R Ear Clamp, Stainless Steel, 0.27 Inch Band Width, 51.4 to 54.5 mm Size Range
- APPLETON ELECTRIC BS100A
- HANSEN PSDC8HK Hydraulic Quick Connect Dust Plug, Vinyl, 1 Inch Fitting Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Spill Control Accessories
- Pipe and Test Plugs
- Bore Polishers
- Knockout Bushings
- Tea Cup Pipe Carriers
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamps
- KRYTOX GPL 105 Series General Purpose Oil
- HARVEL CLEAR PVC Caps
- ACCURIDE SS5321 Series Heavy Duty Over Travel Slides
- RUD CHAIN VRS-F Starpoints, Metric Thread
- LITTLE GIANT PUMPS Oil-Filled Recirculating Pumps, Continuous Duty
- CHICAGO-LATROBE Screw Machine Drill
- WRIGHT TOOL Striking Face Box Wrenches, Offset Handle, 12 Point
- BULLDOG Gooseneck Trailer Couplers
- FANTECH 1SDE 24 Series Standard Duty Exhaust Wall Fans
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-3920-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 280 Teeth
€2,230.50 /unit
