GATES 14MGT-3850-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 275 Teeth
€1,693.33 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 3850 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 275 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 151.58" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 2.677" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- BROWNING 70 DOCC 2300077 Elastomeric Coupling, Style Drop-Out Spacer, Size 7, Rough Bore
- LITTLE GIANT PUMPS 586604 TE-6-MD-HC Chemical Transfer Pump, 1/2 Hp
- VERNON DEVICES TBB-00121750 Tap Burr Bit, 5/8-3 Size, Fl Type
- TB WOODS 4R3V630 V-Belt, 63 Inch Belt Outside Length
- PARKER 06B34A18A4BC
- SEALMASTER MP-55C CR 702815 Pillow Block Bearing, 2 Bolt, 3.4375 Inch Dia, Setscrew Locking, Contact Seal
- HOFFMAN F126L12 18730 Wiring Trough, Straight Section, 12 x 6 x 12 Inch Size, Gray, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Pipe Fittings
- Water Pressure Reducing Valves
- Voice Data Patch Panels
- Inline and Tee Filters
- Beam and Rail Grabs and Tongs
- CONDOR Goatskin Leather Gloves, White
- CONDOR Pigskin Leather Pearl Welding Gloves
- WHIZARD All Day Cut Resistant Sleeves
- WEG Open Dripproof 3-Phase Close-Coupled Pump Motors
- SPEARS VALVES Elbow, 45 Degrees , CTS
- NIBCO T-751-A Series Strainers, Iron, Wire Mesh Screen, Threaded Ends
- DIVERSI-PLAST Stacking & Nesting Totes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-3850-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 275 Teeth
€1,693.33 /unit
