GATES 14MGT-3360-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 240 Teeth
€1,579.61 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 3360 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 240 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 132 7/25" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 2.677" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- HELICOIL 3FSA Spiral Point Plug Tap, UNF, 2B, 10-32 Thread Size
- APPLETON ELECTRIC 32PX2KX100T5K Cable Gland, 1 Inch Size
- ADAPT-ALL 6059-06-08 Elbow, 90 deg., Male 0.375 ORFS x Male 0.5 BSPP, Carbon Steel
- CUSH-A-NATOR HT17P Cushioned Clamp Ht 3/4 Inch Pipe Steel
- GRAINGER ZUSA-RC-138 Buna-N Round Cord, Black, 1/8 Inch, 0.125 In, 100 Ft Overall
- DBI-SALA 7012814956 1000058 Belt Tb 4Xl
- EATON PKZM0-1 Motor Controller, 16A, 5-10X /N Trip, 1 Pole, Standard Terminals
- MARTIN SPROCKET S20132 Spur Gear, 20 Diametral Pitch, 6.6 Inch Pitch Dia., Reborable, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Masking Tapes
- Weighing Boats and Dishes
- Plumbing Needle Valves
- Wet Location Fluorescent Fixtures
- Chartless Digital Recorders
- MEMPHIS GLOVE Ninja Lite Work Gloves
- RUD CHAIN Ice Bolts
- KIDDE Key Control Cabinet
- B & P MANUFACTURING Welded Carpeted Decks
- ARMSTRONG WORLD INDUSTRIES Motors for Circulating Pumps
- RHEEM Retrofit Kits for Water Heaters
- JET TOOLS Cabinet Table Saws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-3360-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 240 Teeth
€1,579.61 /unit
