GATES 14MGT-3360-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 240 Teeth
Item: AM2QFKModel: 14MGT-3360-68
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.39"
Belt Section Size 14m
Color Blue
End Endless
Fabric Material Nylon
Height 0.236"
Length 3360 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 139.81 mm
No. Of Teeth 240
Outer Length 3360 mm
Pitch 69/125"
Pitch Length 132 7/25"
Reinforced Material Carbon
Section Size 14M
Series 9274 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab Poly Chain GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 6/25"
Tooth Profile Curvilinear
Width 2.677"