FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 2730 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 195 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 107 12/25" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 0.787" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- SMC VALVES ASD530F-N02-11S Dual Speed Controller, 1/4 Inch N Port Size
- LEGRIS 7660 04 19 Valve, 4 mm Push To Connect, M5 X 0.8, 145 PSI
- MAIN FILTER INC. MF0036108 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 4.56 Inch Height
- APEX-TOOLS UG-EX-376-6 Impact Socket Extension, 3/8 Inch Input Drive Size, 3/8 Inch Output Drive Size
- BOSTON GEAR 28701 Helical Speed Reducer
- COOPER ATKINS WEZSNIP Utility Scissor Red/black 8 1/2 Inch Length
- CEMENTEX USA TR-5CSD Composite Screwdriver Kit, 5 Pieces
- SALSBURY INDUSTRIES 3711S-02GFU Horizontal Mailbox Usps 3 Door Gold Fl 41 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Ear Muffs
- Rotary Broach Holder Accessories
- Tester Kits
- Electrical Properties Data Loggers
- Antistatic Systems
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Pistol Grip
- CONDOR High Visibility ANSI Class 2 Vests, Orange
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 480Y/277 Tap Secondary Volts
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers with Handle
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 1000 ml Capacity
- VULCAN HART Handle Assembly
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Conductive Stack And Lock Bins
- MARTIN SPROCKET BK-H Series MST Bushed Single Groove FHP Sheaves
- CHICAGO PNEUMATIC CP7300 Series Air Drills
- TEKTON Box End Wrenches, Imperical
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-2730-20 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 195 Teeth
€447.16 /unit
