GATES 14MGT-1960-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 140 Teeth
€954.36 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 1960 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 140 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 77.17" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 2.677" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- SMITH BEARING CR-1-1/2-XBE Cam Follower Standard Stud Hex Socket Sealed
- ANVIL 0500297676 Steel Washer Plate, 3 1/2 Inch Rod Size (a), Hot Dipped Galvanized Finish
- BALDOR / DODGE 136958 TB-SCEZ-35M-SHCR Mounted Ball Bearing
- HOFFMAN A30N30MP 86280 Interior Panel Steel 26 Inch Height x 28.5 Inch Width
- APPROVED VENDOR 2TYJ2 Portable Cord Seow 16/4 Awg 250ft Yellow
- TITAN FASTENERS DSA03014
- TITAN FASTENERS BUTE1454B
- JOHN GUEST PM091203E-PK10 Swivel Elbow 12mm Tube Outer Diameter Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Black Pipe
- Extension Cord Storage Reel Accessories
- Tilt Trucks
- Plastic Rolls
- Wheel Chock Accessories
- LOC-LINE Round Nozzle
- CONDOR Cowhide Leather Palomino Driver Gloves
- DESTACO 381-M Series Pull Action Latch Clamps
- VIEGA PROPRESS Male Adapter, Bronze, FTG x MNPT
- RUD CHAIN VIP Oval Links For Power Point
- VULCAN HART Shelf, Stainless Steel
- MERSEN FERRAZ Protistor fuses, 660VDC
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Double Wyes, Socket x Socket x Socket x Socket
- MARTIN SPROCKET Cross Peen Engineer Hammers
- VESTIL HIPM Series High Rise Lift Trucks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-1960-68 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 140 Teeth
€954.36 /unit
