GATES 14MGT-1750-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 125 Teeth
€1,166.10 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 1750 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 125 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 68.9" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 3.543" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- E JAMES & CO SCSBUNA-7/8-50 Rubber Cord Buna 7/8 Inch 50 Feet
- MAIN FILTER INC. MF0835765 HC2226FCN4H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 5.66 Inch Height
- 3M 7000127862 70071593746 / 55594 Mop Pad, Microfiber, Hook-and-Loop Connection, 18 Inch Width, 5 Inch Dp, White
- GROVE GEAR GR8300576.23 GR-HMQ830-15-H1-140-23 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Cast Iron
- BRADY 149053 Desktop Label Printer Kit, PC Connected, Direct Thermal/Thermal-Transfer, Auto Cutter
- VEGA TOOLS 230H2464A Insert Bit, Hex, 3/8 Inch Tip Size, 1-1/4 Inch Length, 5/16 Hex, Shank
- BALDOR / DODGE 455257 2-5V11.30-SK Sheave
Explore More
- KEYSHAFT
- Spectrophotometers
- Adhesives
- Dock Shelters
- Illuminated Selector Switch Operators
- Decontamination Shower Water Collection
- LOUISVILLE FE3100 Series Fiberglass Single Ladders
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- CHICAGO PNEUMATIC QRS Series Rotary Screw Air Compressors With Air Dryer
- ANVIL 2155 Series Socket Weld Half Couplings, Forged Steel
- SPEARS VALVES Ball Valve PVC Supplemental End Connector Sets Socket Ends, FKM
- EATON LCX9000 Series Liquid Cooled Adjustable Frequency Drives
- NSI INDUSTRIES Ring Terminals
- NIBCO 604-2 Series Fitting Adapters, Ftg x M, Wrot
- PARKER FAME Series Parflare PFA Tube Adapter Male Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-1750-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 125 Teeth
€1,166.10 /unit
