GATES 14MGT-1568-37 Round Tooth Timing Belt
€479.16 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 112 |
| Overall Length | 1568 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 1.46" , 37 mm |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- ANVIL 0500120134 12 Bolted Galvanized With 212
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL2650 Flush Receptacle, 30A, 600VAC, 2-Pole, 3-Wire Grounding
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB RIBME2401B Control Relay, With 120 VAC Power Input, SPDT, 20 A
- HUB CITY 0220-07049 Worm Reducer, 242L 5/1 B
- GRAINGER M07470.030.0050 Socket Flat Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Flat, 50mm Lg., 1.86mm Head Ht., 800 N/sq.mm Min. TS
- GRAINGER ADVD7931-1032-3B Spring Nut, 10-32 Thread Size, Steel, Zn Plated
- PEER CHAIN 7730 Connecting Link, C2060 Pitch, Heavy Duty
- APPROVED VENDOR M37220.160.0001 Split Lock Washer, M16 Fits Bolt Size, 24.4 mm O.D., 3.5 mm Thk., Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Steam Table Food Pan Covers
- Fork Mounted Drum Handling Equipment
- Dock Seals
- Predesigned Room Kits
- Miniature Pressure Switches
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, Gray
- MUELLER INDUSTRIES 74IHH Sure Check Double Disc Check Valves
- OK INDUSTRIES Battery Wire Wrapping & Unwrapping Kits
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- ANVIL AS300H Series Channel With Holes
- BLACKBURN (T&B) Grounding Hubs
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Fitting 90 Deg. Elbows, Fipt x Fipt
- EATON Marina Power Pedestals
- TB WOODS 14 mm Pitch Synchronous Belts
- ANSELL Chemical Protective Coveralls
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-1568-37 Round Tooth Timing Belt
€479.16 /unit
