GATES 14MGT-1400-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 100 Teeth
€1,046.68 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 1400 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 100 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 55 3/25" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 3.543" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- ANVIL 0831548862 31/2 X 71/2 Imp Extra Heavy Galvanized Steel Cw Nipple
- WEG CWM32-11-30V47 10186217 Contactor, 32 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO, 1 NC Aux Contact, 400-415V 50Hz/480V 60Hz
- GROVE GEAR GRG8260098.00 GRG-BM826-7.5-D-140 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.75 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
- OZ LIFTING PRODUCTS LHSYH-3-31
- PARKER 27E1PA10AB
- CASH VALVE GT11320359 Pusher Post, Type Lccma
- BUSSMANN TB200-12BS Terminal Strip, 30A, 300V, Thermoplastic
- BUSSMANN BBU17-100E Boric Acid Medium Voltage Fuse, Medium Blow, 17kVAC, 100A
Explore More
- KEYSHAFT
- Reference Books
- Pneumatic Actuators
- Non-Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
- Pneumatic Controllers
- Hydraulic Valve Manifolds
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm And Fingertips With Dots
- NEWSTRIPE HashMark Master
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide Tipped
- ANVIL AS300H Series Channel With Holes
- SQUARE D 24VAC/DC, Time Delay Relay
- COOPER B-LINE Type 12 Double Door Single Access Free Standing Ground Mount Enclosures
- APOLLO VALVES 82A-240 Series 3 Piece Full Port Ball Valves
- SPEARS VALVES CPVC Wafer Butterfly Valves, Lever Handle, EPDM
- SANDPIPER Capscrew, 5/8 Inch Size-11
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-1400-90 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 100 Teeth
€1,046.68 /unit
