GATES 14MGT-1260-125 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 90 Teeth
€1,349.68 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Belt |
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height | 0.39" |
| Color | Blue |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Height | 0.236" |
| Length | 1260 mm |
| Material | Polyurethane |
| Min. Pulley Dia. | 139.81 mm |
| No. Of Teeth | 90 |
| Pitch | 69/125" |
| Pitch Length | 49.61" |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section Size | 14M |
| Series | 9274 Series |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | Yes |
| Static Conductive | No |
| Temp. Range | -65°F to +185°F |
| Tooth Height | 6/25" |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 4.921" |
Product Variants
| Model | Material | Pitch | Pitch Length | Number Of Teeth | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 14MGT-2100-90 | Polyurethane | 69/125" | 82 17/25" | - | €1,345.18 | RFQ
|
| 14MGT-994-20 | Polyurethane | - | - | - | €191.99 | RFQ
|
| 14MGT-1120-20 | Polyurethane | - | - | - | €211.19 | RFQ
|
| 14MGT-1190-20 | Polyurethane | - | - | - | €222.67 | RFQ
|
| 14MGT-1260-20 | Polyurethane | - | - | - | €230.40 | RFQ
|
| 14MGT-1400-20 | Polyurethane | - | - | - | €238.07 | RFQ
|
| 14MGT-1568-20 | Polyurethane | 69/125" | 61.73" | - | €249.57 | RFQ
|
Explore Products
- T&S 000418-40 Soldered Riser Assembly, 18 Inch
- NORLAKE 117900 NOR-LAKE SCIENTIFIC 117900
- LENOX TOOLS 95936QPB154775 Band Saw Blade 15 Feet 8 Inch Length
- LINN GEAR 3020X2.875 Bushing, 2.875 Inch Bore Dia., 5.25 Inch Hub Diameter
- GRAINGER 18F.75X2.75-36 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.75 Inch Thick, 2 3/4 Inch X 36 Inch Nominal Size
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS 4108W Arrowick Lubricator, 175 Max CFM, 29 Oz, 1 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Swivels
- Garden Hoses
- Putty Knife and Scraper Sets
- Flexible Hose Systems
- Corrugated Tubing
- HI TEMP Welding Pad
- COLDER PRODUCTS COMPANY PLC Series Coupling Inserts, Acetal
- RUD CHAIN VIP Cobra Eye Sling Hooks
- BRANSON Microtip
- ARLINGTON INDUSTRIES Ground Clamp, Bare Wire
- AME INTERNATIONAL Skirted Sleeve Nuts
- DANFOSS Ice Guard Self Regulating Cables, 120V
- ENERPAC CW Series Wooden Boxes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GATES 14MGT-1260-125 Round Tooth Timing Belt, 0.552 Inch Pitch, 90 Teeth
€1,349.68 /unit
