GATES 1360-8M-50 Round Tooth Timing Belt, 8mm Pitch, 170 Teeth | BG3TZD
GATES 1360-8M-50 Round Tooth Timing Belt, 8mm Pitch, 170 Teeth
Item: BG3TZDModel: 1360-8M-50
7 In Stock
Ships within 2 days via
This product can only be shipped in multiples of 2
Product Specifications:
Item Belt
Belt Back Side Smooth
Belt Height 0.24"
Belt Section 8m
Color Black
End Endless
Fabric Material Nylon Teeth
Material Neoprene
No. Of Teeth 170
Pitch 8 mm
Reinforced Material Fiberglass
Section Size 8M
Series 9293 Series
Sided Single Sided
Sprocket Comptab PowerGrip GT
Standard Width Yes
Static Conductive No
Temp. Range -30°F to +180°F
Tooth Height 0.13"
Tooth Profile Curved
Width 1.97" , 50 mm